GLİOMA TÜMÖR BÜYÜMESİNİ DESTEKLEYEN EPİGENETİK MEKANİZMALAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kaynak: Northwestern Üniversitesi

Makale Kaynağı: Gonzalez-Buendia, E., et al. (2021) TOP2B enzymatic activity on promoters and introns modulates multiple oncogenes in human gliomas. Clinical Cancer Research. doi.org/10.1158/1078-0432.CCR-21-0312.

Northwestern Tıp araştırmacıları, Clinical Cancer Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, glioma hücrelerinde çoklu onkogenlerin düzenlenmesinde yer alan epigenetik mekanizmaları, genel glioma tümörü büyümesini ve tedaviye direnci destekleyen mekanizmaları keşfettiler.

Söz konusu çalışma, yetişkinlerde en sık görülen birincil beyin tümörleri türü olan ve neredeyse tedavi edilemez olan beyin kanserleri için kişiselleştirilmiş tedavilerin önünü açabilir.

Gliomaları diğer kanserlerden ayıran şey, farklı tümör fenotiplerinin transkripsiyonel düzenlenmesinde yer alan belirli epigenetik mekanizmalardır; ancak bu mekanizmalar özellikle yetişkinlerde bu tümörlerin çoğu için yeterince anlaşılmamıştır.

Sonabend'e göre, bulgular, hangi onkogenleri ifade ettiklerini belirleyerek TOP2B'yi inhibe eden ilaçlardan en fazla fayda sağlayacak hastalar için yeni bir kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımının ilk adımı olabilir.

Sonabend, "Bir sonraki adım, tam olarak, hangi hastaların TOP2B inhibitörlerinden yararlanacağını tahmin edip edemeyeceğimizi anlamaya başlamaktır." dedi.